גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
חיפוש צימר
עגלת קניות
שם
עלות
כמות
מחק
לתשלום

שיר השירים ורן צור ז"ל

נכתב ע"י אריאל עמית:

"שיר השירים" הינו פארק טבע כבן למעלה מארבעים שנה, השוכן בחצר האחורית של כפר עציון. סיפורו מחזיר אותנו אחורה בזמן לשני סיפורים שונים, שעתידים להתחבר זה לזה בכדי להוליד את גן שיר השירים.

"מעין גנים באר מים חיים" (שיר השירים ד/ט"ו)

הסיפור הראשון נשמע היום כמו אגדה, אך אגדה זו התרחשה במציאות. בגבעה הדרומית של ההר בעל שתי הכיפות, עליה שוכן היום כפר עציון, התיישבה קבוצת צעירים, חלוצים וחלוצות מ"קבוצת אברהם" שהורכבה מגרעיני בני-עקיבא מפולין. צעירים אלו שאפו להקים על האדמה הסלעית הזו קהילה יהודית- דתית- שיתופית חדשה. בעודם מעבדים אדמה עתיקה זו בידיהם, הלך ונרקם בראשם חזון המשלב פסוקי תנ"ך, סיפורי חסידים ורעיונות סוציאליסטיים מודרניים. בשעות הערב, לאחר יום עבודה מפרך, היו נוהגים להתקבץ בחבורה וללמוד תורה.

במדרון המזרחי של הגבעה היה מצוי אזור קסום של טבע פראי ובו סלעים שהרוח והמים פיסלו בצורות שונות, וחורש טבעי אליו נהגו הזוגות הצעירים לצאת לטייל ולהתבודד. המדרון הקסום והרומנטי הזה נקרא על ידם "שיר השירים". המשכו של הסיפור מפורסם, כמו גם סופה הטרגי של ההתיישבות הראשונה בכפר עציון.

גם סיפורם המרגש של הבנים שזכו לחזור וליישב את ההר הזה לאחר 19 שנה, ידוע. חלקם עוד נושאים זכרונות רחוקים וסיפורים רבים מאותם ימים. בין הסיפורים, גם הסיפור על "שיר השירים הראשון".

אחרי עשרים שנה...

כפר עציון החדשה עומדת על תילה ומשפחות חדשות מתחילות לבנות כאן את ביתם.

אך הסיפור הזה מתחיל במקום אחר, הרחק הרחק בצפון הארץ; בגליל, באצבע הגליל.

בקיבוץ כפר גלעדי הוותיק, נולד וגדל בחור צעיר ושובב בשם רן צור. "צעיר" זוהי דרכו של עולם, אבל "שובב" דורש הסבר. חלק מהסיפורים עדיין חסויים, אך אחדים מהם שהותר לי לספר כוללים התערבות על בליעת נחש בעד סכום גדול של חפיסות שוקולד (מצרך די נדיר בימים ההם, "זה היה עולה כמו רנו 4", והמבין יבין). הצעירים חובבי הטבע (שעתידים להיות שומרי טבע אדוקים) נהגו, בעוונותיהם, לאתר קינים של ציפורים דורסות, לחכות לעונת הבקיעה, לאסוף את הגוזלים מהקן ולגדל אותם בפינת החי של כפר גלעדי. ההרפתקנים הצעירים הספיקו להעשיר את פינת החי בגוזלים של נשרים, חיוויאים,