גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
חיפוש צימר
עגלת קניות
שם
עלות
כמות
מחק
לתשלום

גדר ההפרדה בנחל רפאים – סיפורו של המאבק

גדר ההפרדה, בדרום ירושלים,  אמורה להיבנות לאורך הקו הירוק, בנחל רפאים בסמוך לפסי הרכבת, לעבור דרך הגדה המערבית של נחל המעיינות המפורסם להמשיך דרך ואדי פוקין עד לגבעת הקרב של הל"ה.

בניית אחד עשר הקילומטרים של הגדר באזור זה, המתאפיין בטופוגרפיה דרמטית מהווה אתגר הנדסי מורכב בעל משמעות כלכלית כבדה.

אנו בבית ספר שדה כפר עציון התחלנו במאבק נגד גדר ההפרדה כבר בשנת 2005, ממש לאחר ההתנתקות, כשהגשנו עתירה לבג"ץ נגד בניית גדר ההפרדה בצומת גוש עציון והצלחנו לתקוע מקל בגלגלים של המכונה המשומנת של משרד הביטחון.

ככל שהעמקנו בנושא גילינו שהגדר אינה זאת שמעניקה בטחון לתושבי "ישראל הקטנה" ושדעת הקהל הציבורית הרואה בגדר את הנשק היעיל שסיים את האינתיפאדה השנייה לא מכירה את הנתונים האמתיים.

הפיגועים הפסיקו זמן לא רב אחרי שצה"ל נכנס למרכזי הערים ביהודה ושומרון, לאחר מבצע חומת מגן.

ההוכחה הטובה לכך שהפיגועים נעצרו בזכות הפעילות ההתקפית של מערכת הביטחון ולא בזכות הגדרות היא, שהגדר למעשה לא הושלמה לכל אורכה והפיגועים פסקו כמעט לחלוטין כבר לפני כעשר שנים.

כשלמדנו את ההיבטים הצבאיים של הגדר גילינו שהגדר ההפרדה היא הגדר היחידה בעולם שצבא אחד יושב משני עבריה. מאחר ותפקידה של הגדר במערך צבאי הוא התרעה ועיכוב של המנסים לעבור אותה, אם צבא אחד יושב גם מעבר לגדר, היא למעשה הופכת להיות לא רלוונטית וחסרת משמעות.

ואכן במשך השנים חלקים גדולים של הגדר נפרצו ומערכת הביטחון אפילו לא טרחה לתקן אותם.

לפי נתוני פיקוד מרכז יש במדינת ישראל בכל רגע נתון 30,000 אלף פלסטינאים שוהים בלתי חוקיים אשר רובם הגדול עבר דרך שערי הגדר או דרך פרצות בגדר שאף אחד לא טרח לתקן...

ביום חמישי, כשבוע לפני ראש השנה, קיבלנו הודעה מלשכתו של נפתלי בנט שביום ראשון אמור להיות דיון על הגדר בישיבת הממשלה. בתוך מספר שעות עשרות אנשי ציבור ואלפי אזרחים קראו בקול גדול לשרי הממשלה "אל תבנו את הגדר, אל תהרסו את נחל רפאים ותנתקו את ביתר של בר כוכבא מירושלים"

בקשתנו הייתה פשוטה: אל תבצעו החלטה שהתקבלה לפני 12 שנה בלי לבחון האם היא עדיין רלוונטית, האם האיומים שנגדם נבנתה הגדר בשנת 2002 הם האיומים הביטחוניים בשנת 2014.

מעבר לחוסר התוחלת הביטחוני, התרענו על הנזקים הגדולים שבניית הגדר בנחל רפאים עלולה לגרום:

היבט סביבתי

הנזק הסביבתי של גדר ההפרדה הוא הגדול ביותר בכל ההיסטוריה של מדינת ישראל מאחר ואורכה של הגדר (למעלה מ-700 קילומטר) ורוחבה העצום (כ-50-70 מטר) יוצר שטח עצום של בטון וברזל.

בנוסף ל"מדבר הבטון" העצום מהווה הגדר חיץ אקולוגי וקוטעת בתי גידול, של בעלי חיים, בכל רחבי הארץ.

הגדר באזור גן לאומי נחל רפאים תהרוס את נוף הטרסות הייחודי של הרי יהודה, תפגע בזיתים ובאלונים העתיקים ותייבש את מעיינות וואדי פוקין ונחל המעיינות.

דו קיום

בנית הגדר תפר את הסכם רודוס אשר נחתם במרס 1949 בין ישראל לירדן ובמסגרתו התחייבו הערבים בכפר בתיר לשמור על שקט בטחוני סביב הרכבת לירושלים והיהודים התחייבו לאפשר לכפריי בתיר להמשיך לעבד את שדותיהם מעבר לגבול מדרום לפסי הרכבת.

65 שנה נמשך השקט בעקבות הסכם זה בו כל צד קיים את מחוייבותו ואנו תושבי האזור רוצים לשמור עליו. הפקעת אדמות וניתוק החקלאים הערבים מאדמתם תעורר קרוב לוודאי מהומות נוסח בילעין ותיצור כאוס כללי באחד האזורים השקטים ביהודה ושומרון.

גדר סביב בירתו של בר כוכבא

בניית הגדר תנתק את חורבת אל יהוד המזוהה עם ביתר של בר כוכבא. בניית הגדר תהרוס את סביבתה של אחת הערים החשובות לעם היהודי בארץ ישראל ותנתק את תל ביתר מירושלים. האם מישהו היה מעז להקיף את מצדה בגדרות ולמנוע מיהודים להיכנס אליה?

 ביטול הגדר- פתרון לתקציב מערכת הביטחון!

בעוד המצוקה התקציבית במערכת הביטחון מחריפה ניתן יהיה להקפיא את בניית הגדר ולהפנות את התקציב לטובת האיומים הנוכחים. 

עלות בניית הגדר באזור גוש עציון, על פי נתוני מערכת הביטחון, היא כ-25 מליון ₪ לקילומטר. אנו מציעים לוותר על הגדר בכל מרחב גוש עציון שאמורה להיות באורך של 45 קילומטר ולהרוויח חסכון של מיליארד ומאתיים וחמישים מליון ₪ (1,250,000,000 ₪).

סוף טוב הכל טוב?

הממשלה החליטה לקבל את עמדתנו: אם משרד הביטחון ירצה לבנות גדר בנחל רפאים הוא יצטרך לקבל אישור מחודש של הממשלה.

כעבור יומיים, בגיליון ראש השנה של מקור ראשון, ראש הממשלה בנימין נתניהו, כבר ייצג במלוא העוז את עמדתנו, ואמר באופן ברור וחד כדרכו, את מה שאנחנו מנסים לצעוק כבר שנים: "היום בממשלה היה דיון על גדר בגוש עציון.... את הגדר הזאת מותחים ליד תל ביתר. הייתי שם, למדתי את התל ה