גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
חיפוש צימר
עגלת קניות
שם
עלות
כמות
מחק
לתשלום

תושבי ההר יחד נגד הגדר בוולג'ה

למרות השקט באזור יהודה ובית לחם בחמש שנים האחרונות משרד הביטחון מתחיל לבצע עבודות להקמת גדר הפרדה ברכס הוולג'ה בדרום ירושלים.
הקמת הגדר: תפגע בנוף ובטבע הייחודיים של פארק נחל רפאים, תפגע בערביי הכפר וולג'ה ובשדותיהם, לא תוסיף בטחון לדרום ירושלים, תבזבז סכומי עתק מקופת המדינה ולכן אנו מזמינים את כל תושבי ההר: יהודים נוצרים וערבים, ילדים ומבוגרים נשים וגברים לצעדה משותפת ומחאה ברכס הוולג'ה על מנת למנוע את הריסתו ע"י הדחפורים. תאריך: יום חמישי, 29/4/10

תושבי ההר יחד נגד הגדר בוולג'ה

 

למרות השקט באזור יהודה ובית לחם בחמש שנים האחרונות משרד הביטחון מתחיל לבצע עבודות להקמת גדר הפרדה ברכס הוולג'ה בדרום ירושלים.

 

הקמת הגדר:

  • תפגע בנוף ובטבע הייחודיים של פארק נחל רפאים
  • תפגע בערביי הכפר וולג'ה ובשדותיהם
  • לא תוסיף בטחון לדרום ירושלים
  • תבזבז סכומי עתק מקופת המדינה

 

ולכן אנו מזמינים את כל תושבי ההר: יהודים נוצרים וערבים, ילדים ומבוגרים נשים וגברים לצעדה משותפת ומחאה ברכס הוולג'ה על מנת למנוע את הריסתו ע"י הדחפורים.

 

תאריך: יום חמישי, 29/4/10

שעת מפגש: 16:30

מקום מפגש: מחסום מג"ב שבין עין יעל לעין חיניא משם נצעד כקילומטר ברגל

 

לפני כ-3 שנים הוקפאו על העבודות להקמת גדר ההפרדה באזור ירושלים וגוש עציון

 

 

קצת על השטח

נחל רפאים היוצא מירושלים מערבה יוצר מדרונות תלולים.

במדרונות נובעים מעינות רביםבהם בנויות מערכות השקיית שדות שלחין קדומות,המתאפיינות בניקבה חצובה, בריכה החותמת את המעין ומערכות של אמות מים להשקיה.

המדרונות בנויים טרסות קדומות הנטועות בעצי בוסתן. נוף מורשת מעשה ידי אדם, שנבנה ברובו בימי בית שני, המשמר את נוף הקדומים של הרי ירושלים.

הגדר המתוכננת תפגע בחלקים היפים ביותר של נחל רפאים בין הכפר וולאג'ה לשכונת קרית מנחם וגבעת משואה.

 

הכפר וולג'ה –המכשול מתוכנן לעבור על הטרסות בגבול הבתים

 

רקע על סוגיות רגיונאליות

פארק נחל רפאים

הגן הלאומי נחל רפאים מושך אליו מטיילים רבים. מזה מס' שנים מקדמת הרשות לפיתוח ירושלים תוכנית לפארקים מטרופולינים עוטפי ירושלים ממערב. חלק זה של נחל רפאים מהוה חוליה מרכזית בפארקים. בפארקים מתוכננים מוקדי בילוי ונופש בחיק הטבע, פיתוח דרכים למטיילים,שבילי אופניים שיקום מעינות ועבודות שימור. ביצוע הפארק מתנהל על פי תוכניות רב שנתיותבשנה זו מושקעים עשרות מיליוני ₪ בביצוע. עריית ירושלים רואה בפארקים פרויקט דגל לקידום איכות החיים לתושבי ירושלים וכמוקד משיכת מטיילים מכל הארץ.

הגדר על כל מרכיביה השונים תלווה את הפארק לכל אורכה ותרמוס תחתיה את הנוף המתואר לעיל, ומעבר לכך תחושת הנוף המיוחד תתחלף בתחושת קו גבול, ההופכת את רעיון הפארק ללא מציאותי.

 

וולג'ה - מוקד עימות בפאתי ירושלים?

הכפר וולג'ה נמצא בחציו בשטחה של ירושלים וחציו בתחום יהודה ושמרון. תושבי הכפר מעבדים את האדמות ומשמרים את החקלאות הקדומה. הקמת המכשול בגבול הבתים תהווה מוקד חיכוך המסוגל להצית תבערה בין לאומית. סביר להניח שיתפתח מאבק מול התושבים שמעבר לתחום המשפטיעשוי לגלוש גם לאירועים אלימים דוגמת "בילעין" .

 

חומה בפאתי העיר

גן החיות והשכונות הדרומיות של ירושלים הצופים מצפון על המכשול מהווים דוגמה טובה לתכנון שכונות קצה של העיר .שכונת קריית מנחםהנחשבת לשכונת מצוקה, בשל סמיכותה לפארק מצליחה למשוך אנשים המחפשים איכות חיים, אנשים המצעידים את השכונה קדימה בתחומים