גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
חיפוש צימר
עגלת קניות
שם
עלות
כמות
מחק
לתשלום

לזכרו של דוד עמית

דוד, הצעיר בשנים אך המבוגר באופיו, שימש כבר כמנהל בית ספר שדה, וכך כתב לי: "תפקידך יהיה מורה דרך... אני שולח לך בזאת את כל החומר המודפס אשר יצא על ידינו..." ומאז, עברו למעלה מארבעים שנה בהן לא פסק דוד לשלוח לי חומר ולהעשיר במחקריו את עבודתו- עבודתנו- בבית ספר שדה.

דברי פרידה בלוויה של דוד עמית ז"ל

כפר עציון י"ג בניסן תשע"ג

זכיתי.

בדיוק לפני שבועיים, ביום ראשון כ"ח באדר, זכיתי לבקר בבית משפחת עמית, וזכיתי להיפרד מדוד, והעיקר להגיד לו תודה.

למעלה מארבעים שנה עבדנו יחד ורבה הייתה תרומתו לי ולבית ספר שדה, ורציתי לומר תודה.

בדחילו וברחימו דפקתי בדלת, וחנה קיבלה אותי יפה, וביקשתי לשוחח עם דוד- אם המצב מאפשר. וחנה נכנסה ושאלה את דוד, וחזרה לשמחתי עם תשובה חיובית. ולאחר בדיקה נוספת, חנה הזמינה אותי להיכנס. ודוד שכב, כבר לא היה לו כוח לקום, הגוף בגד בו, אך הרוח הייתה איתנה, והצלילות מלאה. היה לו קשה לדבר אך להקשיב ולהגיב במילים ספורות הצליח- ואמרתי לו תודה. .ודה על כל מה שהעניק לי מהיום הראשון שהגעתי לבית ספר שדה.

הזכרתי לו את מכתבו הראשון ששלח לי באייר תש"ל.

דוד, הצעיר בשנים אך המבוגר באופיו, שימש כבר כמנהל בית ספר שדה, וכך כתב לי: "תפקידך יהיה מורה דרך... אני שולח לך בזאת את כל החומר המודפס אשר יצא על ידינו..." ומאז, עברו למעלה מארבעים שנה בהן לא פסק דוד לשלוח לי חומר ולהעשיר במחקריו את עבודתו- עבודתנו- בבית ספר שדה.

היית בשבילי "החמצן של בית ספר שדה" סיפרתי לדוד, ובאתי להגיד תודה על החידושים שהחיו כל פעם את רוח בית ספר שדה. ודוד חייך חיוך גדול וחזר בסיפוק על הביטוי "החמצן של בית ספר שדה".

רבים היו התחומים בהם דוד העשיר את הדרכתנו, והר חברון הוא מעניין יותר ומשמעותי יותר בזכות תגליותיו. הודיתי לו על מחקריו וגילוייו בנושאים כגון פרשת הל"ה ואיתור מקום גבעת הקרב, אמות המים, מערות מסתור ומערות מפלט מימי בר כוכבא, מקוואות ובתי כנסת קדומים. הזכרתי לו את גילוי מקווה הטהרה בחורבת הילל שבכניסה ליישוב בת עין בימים אלה של חג הפסח לפני עשרים וחמש שנה. בכך התגלתה עדות לקיומה של נקודה יהודית נוספת מתקופת בית שני בלב גוש עציון. וכן על חווית גילוי המנורה בתל מעון- מנורה המוצגת היום במקום בולט במוזיאון ישראל ונחשבת למנורה התלת-מימדית החשובה ביותר שהתגלתה בבתי כנסת קדומים. וכך שם דוד על המפה עוד יישוב יהודי בהר חברון שעל קיומו לא ידענו עד אז.

כעבור מספר שנים, ביקשתי מדוד להדריך קבוצת מטיילים שלי במעון, והוא סיפר על השתלשלות החפירה, והראה את הממצאים בשטח וסיפר על המנורה, ואז קראתי אני קטע מפיוט של הפייטן הארץ-ישראלי הקדום יניי שהתפרסם קצת לפני כן בספרה של שולמית אליצור "שירה על פרשה". הפיוט פותח בהשוואה בין נרות אדום המסמלים את השלטון הנוצרי-הביזנטי שבוערים וגדלים לעומת נרות עציון הדועכים וכבים:

"נרות אדום אמצו ורבו   נרות ציון בולעו וחרבו

נרות אדום גברו ולהבו   נרות ציון דעכו וכבו..."

ובסוף הפיוט מתפלל יניי שישובו ויאירו נרות ציון.

דוד התפעל מהפיוט וישר ביקש העתק- כי דוד שהיה הפוסק האחרון של בית ספר שדה שנושא התרבות החומרית, היה דומה לסולם בחלום יעקוב- מצד אחד "מוצב ארצה"- איש הריאליה, ומצד שני "ראשו מגיע השמיימה"- איש הרוח שהמנורה עם כל הסמליות שבה היו קרובים לליבו.

בראיון עם דוד לכבוד ארבעים שנה להקמת בית ספר שדה, סיפר דוד על זה שהוא ממשיך בדיאלוג עם יהושע כהן ז"ל גם לאחר מותו, וכן בטוחני אני שאמשיך בדיאלוג עם דוד גם לאחר שנטמין אותו כאן בגוש עציון שבהר חברון- בו השאיר דוד את חותמו במחקריו ובחידושיו.

יצאתי מחדרו של דוד לאחר פרידה נרגשת מלא הערכה לרוחו האיתנה. חשתי שזכיתי להיפרד כראוי מחבר של למעלה מארבעים שנה. הייתי אסיר תודה שזכיתי להגיד תודה.

בהזדמנות זו ברצוני להביע בשמי ובשם בית ספר שדה את תנחומי לחנה, לילדים ולכל המשפחה.

חבל על דאבדין ולא משתכחין.

אריה רוטנברג

יש לנו בכפר עציון גם:

טיולים מאורגנים למבוגרים ולציבור הרחב צימרים פעילויות קיץ למבוגרים אירועים