דרך האבות- מן השואה לגוש עציון
ערב עיון ויום סיור לרגל השקת הספר "דרך האבות" ולציון יום השואה

· ערב העיון יתקיים בצאת יום השואה ביום ה', כ"ז בניסן (12.4)

· סיור יתקיים למחרת ביום ו', כ"ח בניסן (13.4)לפני 70 שנה נפל שלמה רוזן, שהיה ניצול שואה, בכפר עציון בקרב האחרון. חנה ואמה רחל נותרו בלי אב המשפחה ובלי הקיבוץ שאהבו. במשך השנים הרבות מאז, אספה חנה תמונות ישנות, מכתבים והרבה זכרונות. הזכרונות לוקטו לרגל שנת השבעים לספר המגולל את סיפור המשפחה, ויחד עם זאת, משקף נאמנה את רוח דור תש"ח ואת רוחו המיוחדת של קיבוץ כפר עציון. נתכנס לערב עיון לכבוד צאת הספר ולזכר הנופלים בכפר עציון.


חוגגים עצמאות עם בית ספר שדה כפר עציון
חוגגים עצמאות עם בית ספר שדה כפר עציון

סיור שקיעה נופי, ארוחת ערב חגיגית בשרית וערב שירה עם הרכב "שיר אדמה"

יום ד', ג' באייר (18.4)

יום סיורים למחרת, ביום העצמאות, אל בריכות שלמה, מערת חריטון, וירושלים

יום ה', ד' באייר (19.4)

לפני שבעים שנה בדיוק נפל גוש עציון יום קודם הקמת המדינה. בשנה זו נשוב לסיור במקום הקרב הגורלי לעת צאת יום הזכרון. נצא לסיור שקיעה בשביל הנופי שסובב את המשלט הרוסי על השביל החדש שפרצנו יחד עם החטיבה המרחבית. בסיום הסיור נתכנס לתפילת ערבית חגיגית ולסעודת חג עצמאות בשרית. לאחר מכן נקיים שירה בציבור עם הרכב שיר אדמה והנגנים אדם צחי ונעם גולדשטיין.


כנס המחקרים השלישי בנושא חידושים בחקר ארץ יהודה, לזכרו של ד"ר דוד עמית
יום העיון יתקיים ביום ה' ל"ג בעומר(3.5) בשעות 9:30-17:00

יום הסיורים יתקיים למחרת, יום ו', י"ט באייר (4.5) בשעות 9:00-12:00

לאורך ההיסטוריה היתה ארץ יהודה מוקד ההתרחשויות בארץ ישראל. מלכים ומורדים, רודפים ונרדפים גולים ושבים- כולם יצאו ובאו ממרחב זה. ארץ יהודה היא נקודת חיבור בה נפגשים ההר והמדבר, המזרח והמערב היוצרים נופי מורשת ארץ ישראליים ייחודיים. במשך השנים היה האזור למוקד למחקרים מתחומים מגוונים. בכנס נשמע על החידושים האחרונים אודותיו.

בשיתוף המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה, אוני' בר אילן, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, מו"פ אזורי מזרח, יהודה ושומרון ובקעת הירדן.
"סיפור על הדרך-חולמים ירושלים"
"סיפור על הדרך-חולמים ירושלים" הוא מסע לחיזוק הזיקה לירושלים, להכרות ולידיעת הקהילה האתיופית חלומה וקשייה, ולהבנת חשיבות קבלת האחר וקירוב השונה. להרחבה על ראציונאל המסע ראה סיכום פורום ההיגוי שהתקיים במשרדי השל"ח. המסע מהווה הזדמנות מיוחדת בשנת השבעים למדינת ישראל לחיזוק ערכי הציונות וערכי הכבוד ההדדי.

המסע יתקיים בתאריך כ"ה באייר (10.5).


איכות הסביבה ביו"ש, משבר בצבת הגיאופוליטיקה, הכנס השני
איכות הסביבה ביו"ש, משבר בצבת הגיאופוליטיקה, הכנס השני

Judea and Samaria - Environment in the Vise of Geopolitics

יום ב', ז' בסיון (21.5)שדרת ההר המרכזית נמצאת בלב הסכסוך והמחלוקת מזה חמישים שנה.

מעבר להיבטים מדיניים-ביטחוניים, הסביבה עצמה נפגעת באופן קשה וכתוצאה מכך ניזוקים ישראלים ופלסטינים כאחד. על רקע היעדרם של מנגנוני פעולה ואכיפה אפקטיביים המשבר הסביבתי הולך וגובר. הכנס יעסוק בשלוש סוגיות סביבתיות: המחצבות ביו"ש, המסדרון האקולוגי של בקעת הירדן והחינוך לשמירה על הסביבה ביו"ש.

יום עיון וסיור לקהל הרחב ולתלמידי המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן
אוֹמְרִים: יֶשְׁנָהּ אֶרֶץ / שאול טשרניחובסקי

חקר הארץ במבט רב תחומי

יום עיון וסיור לקהל הרחב ולתלמידי המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן לציון 45 שנות מחקר

המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן מובילה כבר עשרות שנים את המחקר הרב תחומי על ארץ ישראל. בשיתוף בית ספר שדה כפר עציון נתכנס ליום עיון ייחודי המשקף את רב גוניותה של המחלקה. בתוכנית, הרצאות קצרות וסיור בהדרכת מרצי המחלקה. לאחר הסיור מוזמנים תלמידי המחלקה למסיבת סיום השנה האקדמית.

יום חמישי א' בתמוז (14.6)בניית אתרים